8 września 2012

"Pchli Pałac" Elif Shafak (#21)TYTUŁ: Pchli Pałac
TYTUŁ ORYGINAŁU: Bit Palas
AUTOR: Elif Shafak
WYDAWNICTWO: Literackie
MIEJSCE I DATA WYDANIA: Kraków 2009

LICZBA STRON: 500

W pałacu zamieszkała rodzinka prusaków, karaluchów, much oraz innych owadów, których wolałabym nie spotkać w trakcie wieczornych wędrówek po szklankę wody. Ja wolałabym ich nie widzieć, a mieszkańcy pałacu byli zmuszeni: przeskakiwać ponad ich ruchliwymi ciałami, tępić całe hordy, a przede wszystkim doszukiwać się ich miejsca narodzin. Czy wszystkiemu winne są śmieci podrzucane pod mur posesji przez okolicznych mieszkańców? Czy Stambuł utonie pod zielonymi i niebieskimi workami rzeczy odrzuconych?

Biegnę z wyjaśnieniami - to nie będzie historia o inwazji owadów, ani przypowieść o śmieciach. To jedna z najlepszych książek, które do tej pory miałam możliwość przeczytać, niejednoznaczna i cudownie napisana. Shafak przedstawia nam grupę ludzi, którzy są lokatorami Pałacu Cukiereczek. Każdy jest inny, rarytasowy, przeżywa własne zwycięstwa i porażki na wyjątkowy dla siebie sposób. W lokalu numer 8 obserwujemy, jak Błękitna Kochanka przygotowuje kolację dla swojego dobrodzieja, handlarza oliwą. Pod numerem 3 słychać rój suszarek i szelest folii, którą fryzjerzy bliźniacy nakładają klientkom. Dziewiątka to Tijen, która ma w zwyczaju wyrzucać rzeczy przez okna, gdy uzna, iż nie można ich wyczyścić, to pedantka. Na najwyższym piętrze odnajdziemy Madame Babcię, najbardziej tajemniczą lokatorkę pałacu, która we wszystkich budzi strach zmieszany z szacunkiem.

Afera śmieciowa połączy ich wszystkich, zmieni stosunki w rodzinie, będzie przyczynkiem nowych przyjaźni i urodzi kolejnych wrogów. Jak lokatorzy poradzą sobie z inwazją rupieci i jakie tajemnice ukrywają za drzwiami swoich mieszkań? Jaki będzie miał wpływ na historię fakt, iż na miejscu budynku istniał kiedyś cmentarz? Jakie dziedzictwo dostaną w spadku?

Słowa, jakimi operuje Shafak są finezyjne i płyną przed oczami, niczym rzeka, wszystko jest naturalne i niewymuszone. Losy, które śledzimy na łamach tej powieści są dowodem ogromnej fantazji, a jednocześnie rozumienia ludzkiej psychiki. Książkę można potraktować jako przypowieść o życiu i objąć w ramiona cytatu, w całości. Tutaj każde zdanie czegoś uczy, na coś otwiera oczy, porusza trybiki, które do tej pory czekały uśpione. Jest niezwykle interesująca, czasami zabawna, innym razem ponura, a przede wszystkim barwna i wciągająca. Mam ochotę biec do księgarni i kupić jej wszystkie książki, a potem zamknąć drzwi, zaciągnąć zasłony, zapalić lampkę, przygotować herbatę i usiąść wygodnie w fotelu, żeby otrzymać kolejne dawki wiedzy o życiu, które już dawno nie wydawało mi się tak fascynujące. 

OCENA: 6 / 6
 

Książka przeczytana w ramach wyzwania "Z literą w tle" ( w tym miesiącu "S").

13 komentarzy:

 1. Zaintrygowałaś mnie tą książką ;) Muszę jej poszukać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widac, ze poruszyla Cie ta ksiazka:).
  Ja nie znam jeszcze swiata wykreowanego przez Safak, ale czuje ciepelko w sercu, bo jej cierpliwe ksiazki czekaja u mnie na polce. Po Twojej recenzji czuje sie jeszcze bardziej zaintrygowana.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę Ci, że jesteś w posiadaniu jej książek, mój egzemplarz pochodzi z biblioteki. Pocieszam się nadchodzącymi Świętami, podczas których będę wyczekiwać książek Shafak pod choinką :)

   Usuń
 3. Już sam początek Twojej recenzji mnie bardzo zaintrygował :) Interesująca pozycja z ciekawym pomysłem na fabułę. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fabuła jest bardzo ciekawa, ale najznakomitszy jest język, jakim posługuje się Shafak :)

   Usuń
 4. Od dawna poszukuję jakiejkolwiek powieści tej pisarki. Teraz już wiem: nie mogę się poddać.
  Jedno pytanie: Czy jest to powieść kobieca, o kobietach czy może wręcz przeciwnie?
  No może dwa pytania:
  Czy powieść ta należy do tych z gatunku realizm magiczny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to zdecydowanie realizm magiczny :) Postać kobiety jest bardzo ważna, a barwność niewiast jest jednym z plusów tej powieści. Shafak jednak nie stroni od opisywania przeżyć wewnętrznych mężczyzn. Jest to opowieść, w której nie widać dominacji żadnej z płci :)

   Usuń
 5. Piękna okładka! Środek też wydaje się być apetyczny:) Zapisuję:)

  OdpowiedzUsuń
 6. brzmi dość ciekawie
  zastanowię się nad tą książką
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. pozycja, którą muszę koniecznie przeczytać!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde słowo, za każdą ciekawą myśl.