25 października 2012

"Twarz z przeszłości" Fern Michaels (#46)

 
TYTUŁ: Twarz z przeszłości
TYTUŁ ORYGINAŁU: About face
AUTOR: Fern Michaels
WYDAWNICTWO: Świat Książki
MIEJSCE I DATA WYDANIA: Warszawa 2004

LICZBA STRON: 320

Jak to jest, gdy nie pamięta tego, co sprawia przyjemność? Jak przyrządzało się herbatę? Z kwaśnym sokiem cytryny, czy z słodyczą złocistego miodu? Czy ciało otulały kaszmirowe swetry, czy bluzy z pluszowym podbiciem? Jakie książki sprawiały przyjemność? Jakie dźwięki, jaki kolory, jakie...Jakie snuło się plany na przyszłość i dlaczego ktoś postanowił to wszystko zniszczyć?

Casey po wielu latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym, zamieszkuje ze swoją matką w okazałej rezydencji jej nowego męża. W drodze ze szpitala poznaje doktora Huntera, który okazuje się wyjątkowo szarmanckim mężczyzną i przyjacielem rodziny. W domu matki, spotyka Florę, swoją opiekunkę z dzieciństwa, która teraz pełni rolę gospodyni, piastującej opiekę nad posiadłością. Wydarzenia z przeszłości sprawiły, że pod wpływem ogromnego urazu psychicznego, dziewczyna straciła pamięć. Historia wiąże się z jej przyrodnim bratem, o którym nikt nie chce rozmawiać, a przez intrygę dyrektora szpitala psychiatrycznego, dziewczyna nie może przypomnieć sobie, co stało się dziesięć lat temu. Gdzie jest jej brat? Co łączy jej matkę z dyrektorem szpitalu? Kto próbuje udaremnić jej odzyskanie pamięci?

Ogromną wartością tej książki są bohaterowie wykreowani przez Michaels. Matka głównej bohaterki to niesamowity przykład kobiety owładniętej rządzą pieniądza, która nie cofnie się przed niczym, aby zaspokoić swoje wciąż rosnące potrzeby. Dla niej najważniejsza jest wysoka pozycja społeczna, którą osiąga depcząc, poniżając i niszcząc innych ludzi, których tratuje, jako pionki pomagające jej w dojściu do upragnionego celu. Casey, główna bohaterka książki, oprócz utraty pamięci, nosi wszelkie znamiona ofiary. Jest bojaźliwa, zamknięta w sobie, przystaje na wszelkie sugestie apodyktycznej matki i dopiero pod wpływem życzliwych osób, jak doktor Hunter czy gospodyni Flora, która od samego początku otacza ją opieką, Casey uwalnia się od przeszłości i zaczyna walczyć o teraźniejszość. 

Zaskoczyło mnie to, z jaką przyjemnością śledziłam losy głównej bohaterki. Tak naprawdę powieść nie należy do literackich perełek, w których odnajdujemy piękny język, treść opartą na wieloletnich badaniach autora, czy Jest w tej historii ogromny potencjał, a autorka prowadzi nas z rękę, sprawnie lawirując pomiędzy obłokami nudy. Byłam ciągle zaskakiwana kolejnymi faktami na temat przeszłości Casey, a również drobnymi incydentami, które nadawały smaku tej historii. Moment, w którym Casey znajduje na swoim ciele drobne zadrapania, a jej wzrok pada na otwarty słoiczek z balsamem, w którym błyszczą drobinki szkła, był naprawdę ciekawie opisany. Dosłownie czułam przerażenie tej dziewczyny, która po wielu latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym, jest atakowana w domu własnej matki.

To naprawdę ciekawa książka, w której cały czas coś się dzieje, przez co nie sposób jest się oderwać od czytania. Myślę, że warto sięgnąć po tę pozycję.

Ocena: 4 / 6


Książka przeczytana w ramach wyzwania  "Z literą w tle" (w tym miesiącu "M").

10 komentarzy:

 1. Książka zapowiada się niezwykle ciekawie. Jak zwykle kusisz mnie swoimi recenzjami i tylko dopisuję kolejne książki do swojej listy życzeń :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Przekonuję się powoli do książek wydawanych przez Świat Książki, bo wcześniej jakoś niekoniecznie gustowałam w ofercie tego wydawnictwa. Jednak póki co - czasu brak, mimo że brzmi ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w swoich zbiorach mam bardzo dużo książek tego wydawnictwa - niektóre są naprawdę doskonałe. :)

   Usuń
 3. Poszukam tej książki przy najbliższej wizycie w bibliotece. Dość ciekawie się zapowiada i chętnie poznałabym bliżej tę historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest bardzo interesująca, niejednokrotnie byłam zaskoczona przebiegiem wydarzeń, polecam :)

   Usuń
 4. Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się wyjątkowo ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaskakujący przebieg wydarzeń mnie interesuje. Poza tym zachęcasz, więc być może sięgnę po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde słowo, za każdą ciekawą myśl.