29 marca 2013

"Oczyszczenie" Sofi Oksanen (#126)

 
TYTUŁ: Oczyszczenie
TYTUŁ ORYGINAŁU: Puhdistus
AUTOR: Sofi Oksanen
WYDAWNICTWO: Świat Książki
MIEJSCE I DATA WYDANIA: Warszawa 2010
LICZBA STRON: 335
 
Estonia, państwo pod ogromnym wpływem krajów skandynawskich, z burzliwą przeszłością dotyczącą konfliktu z Rosją. To tutaj mieszka Aliide, która w swym skromnym gospodarstwie przeczekuje życie. Pewnego dnia na jej podwórku pojawia się Zara, młoda dziewczyna o wyglądzie pobitego psa. Jest brudna, roztrzęsiona. Zara uciekła z domu publicznego i postanowiła odnaleźć swoją cioteczną babkę, wierząc, że na estońskiej wsi odnajdzie spokój i ukojenie. Dla Aliide spotkanie z młodą dziewczyną jest bolesnym doświadczeniem, gdyż powracają niechciane wspomnienia, ale to również droga ku oczyszczeniu, wędrówka przywracająca spokój duszy.
 
Książka jest bardzo mocna, intensywna, jak dzban espresso. Oksanen z ogromną szczerością opisuje życie w domu publicznym. Są to brutalne, często obsceniczne obrazy, które przerażają, ale docierają nawet do najgłębszych zakamarków umysłu. Gwałty, filmy porno, ekscentryczni klienci, perwersyjni alfonsi. Dla Zary wyjazd na zachód miał być przepustką do lepszego życia, pierwszym krokiem zbliżającym ją do studiów medycznych. Naiwność i wiara w powodzenie zaćmiły jej umysł, przez co okazała się łatwą zdobyczą dla handlarzy ludzkim ciałem. Po przyjeździe do Niemiec została zamknięta w ciasnym pokoju, gdzie musiała oglądać filmy instruktażowe "jak zadowolić mężczyznę". Niejednokrotnie bita, wyzywana, wpadła w nałogi i w otępienie. Z przykrością śledziłam jej losy i trzymałam za nią kciuki, nie chciałam, żeby wpadła ponownie w ręce swoich oprawców. To już plaga. Piękne, młode, samotne dziewczyny wyjeżdżają do pracy - chcą być kelnerkami, opiekunkami, a na miejscu zostają rozebrane do naga i zmuszone do prostytucji. Marzenia o lepszym jutrze są silniejsze, niż strach.
 
Estońska rzeczywistość w pierwszej połowie XX wieku to idealne tło dla tragedii rodzinnej Aliide. Kobieta zakochała się w nieodpowiednim mężczyźnie, który przysporzył jej wielu trosk. Hans był członkiem ruchu oporu o nazwie "Leśni Bracia", ukochanym siostry Aliide - Ingel i ojcem jej dziecka. Ukrywany przez siostry we wnęce za szafą, na zewnątrz wychodził tylko po zmroku. Aliide próbowała zdobyć Hansa na wiele sposobów, prosząc o pomoc wiejską znachorkę, ale jego miłość do Ingel była niezmierzona. Aliide została żoną partyjnego działacza Martina, za sprawą którego Ingel i jej córka Linda, musiały opuścić rodzinny dom. To przerażająca opowieść o toksycznej miłości. Na podstawie wspomnień Aliide i dzienników Hansa, śledzimy zmiany, jakie dokonywały się w Estonii na przestrzeni wielu lat - od sielskiego życia po brutalną rzeczywistość kolektywizacji.
 
Powieść wielowątkowa, kobieca twarz o wielu obliczach. Książka o zaślepieniu, obsesjach, strachu. Dosadna i szczera, oczyszczająca.
 
Ocena: 5 / 6

13 komentarzy:

 1. Pamietam, ze wstrzasnela moim swiatem 2-3 lata temu. Wciaz utrzymuje sie na liscie moich najlepszych, przeczytanych ksiazek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Żałuję, że dopiero teraz dowiedziałam się o tej książce. Ciekawa recenzja wstrząsającej książki. Nie mogę jej zostawić samej sobie, musi do mnie trafić. Może i ja przejdę oczyszczenie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Piszesz, że jest to książka o zaślepieniu, obsesjach, strachu. Lubię takie mocne powieści, bo dają wiele emocji, dlatego myślę, że ,,Oczyszczenie'' poruszy mnie swoją dosadną, przejmującą historią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka miesięcy temu kupiłem, ale jeszcze nie czytałem. Miło wiedzieć, że jednak informacje z okładki nie kłamały, że to faktycznie dobra książka. Trzeba będzie się w końcu za to zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czy jest to książka dla mnie, aczkolwiek muszę przyznać, że mnie zaciekawiła :) Zapiszę sobie tytuł i rozejrzę się, może na nią trafię. U mnie nowa recenzja.
  Pozdrawiam :33

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chciałabym przeczytać! Zaciekawiła mnie ta wielowątkowa fabuła, a temat handlu żywym towarem jest wart jak najczęstszego poruszania. Pamiętam jak poruszył mnie film "Masz na imię Justine", w którym dziewczyna zostaje sprzedana przez swojego ukochanego do domu publicznego. Uderzające było to zestawienie - na początku dziewczyna była taka szczęśliwa, radosna, pełna życia, a późniejsze wydarzenia zabiły w niej wszystkie pozytywne uczucia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Historia zapowiada się ciekawie, a do tego tło również ciekawi

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow, strasznie podoba mi się ta książka. Po pierwsze dlatego, że lubię trudne i mocne tematy, po drugie - niewiele wiem o Estonii. To kraj, który wydaje mi się bardziej odległy niż Chiny czy USA. "Oczyszczenie" jest z pewnością wspaniałą historią. Poza tym, ufam Twojej ocenie, która jest dla mnie bardzo ważnym wyznacznikiem jeśli chodzi o dobór lektur :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę miałam w planach przeczytać i w natłoku obowiązków zupełnie o niej zapomniałam. Teraz muszę nadrobić swoją nieuwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Całkiem zapomniałam, że chcę przeczytać tę książkę! Czytałam kilka bardzo pozytywnych recenzji, a Twoja jeszcze utwierdziła mnie w tym, że muszę zdobyć "Oczyszczenie".

  OdpowiedzUsuń
 11. Los ten estońskiej dziewczyny mógłby być losem każdej z nas. Książka jak widzą godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 12. Pierwszy raz słyszę o tej książce, a szkoda :( Myślę, że za pewien czas po nią sięgnę.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam i pamiętam, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde słowo, za każdą ciekawą myśl.